niedziela, 18 lipca 2010

Zdjęcia do dowodu w domu

Czy trudno jest wykonać takie zdjęcia. Sądzę, że nie może dla całkowitego amatora wymaga to trochę więcej prób i czasu. Przedstawię kolejne etapy wykonania takiego zdjęcia.
ZDJĘCIE


1. Wieszamy jakieś jasne tło. Najlepiej białe prześcieradło.
2. Ustawiamy modela na krześle skierowanego lewym profilem do obiektywu w odległości około 1,5 metra. Kąt nie powinien być za duży na zdjęciu musi być minimalnie więcej miejsca przed modelem niż za nim.
3. Światło - jeśli robimy kompaktem. NIE używamy FLESZA. Robimy zdjęcie w jasnym pokoju z dużym oknem w okna nie może wpadać słońce. Ważne aby światło było rozproszone.
4. Ogniskowa czyli zoom. Najlepiej dobrać ogniskowa zbliżona do ludzkiego oka tzn. Obiekt widziany w aparacie powinien mieć rozmiar tak jak widzimy go poza nim. (Patrzymy na wyświetlacz jeśli głowa jest tej samej wielkości co poza aparatem to jest ok, jeśli jest za mała podjeżdżamy zoomem żeby zniwelować rozniecę.
5. Model powinien patrzeć około 45 cm obok obiektywu (nigdy prosto w obiektyw)
6. Pamiętajmy aby nie było refleksów u ludzi w okularach, jeśli odbija się tam światło należy lekko obniżyć głowę.


WYDRUK1.Nasz zdjęcie należałoby trochę obrobić. (polecam program GIMP, który przede wszystkim jest darmowy)
2. Ja ograniczyłem się do skadrowania (konieczne ikonka kadrowania znajduje się na pasku narzędzi po lewej)) należy dociąć zdjęcie do rozmiarów 45mmx35 mm ( i ustawienie rozdzielczości 300dpi obraz->skaluj obraz)
3. Następnie rozjaśniałem tło aby nie wpłynęło to za bardzo na jasność reszty zdjęcia podciągnąłem krzywe (kolory->krzywe) w najjaśniejszych partiach czyli górny prawy róg. Dodatkowo lekki retusz o tym narzędzia: Łatka, rozmycie Jest wiele stron na temat tego typu zabiegów w Gimpie. Gotowe zdjęcie Ctrl+A i Ctrl+C
4. Otwieramy nowy plik w gimpie rozmiar 100mm x 150 mm (standardowy 10x15) rozdzielczosć 300 dpi tło najlepiej szare bedzie łatwiej wyconac zdjęcia.
5. Wklejamy nasze zdjęcie Ctrl+V i ustawiamy powinno zmieścić się 6 sztuk.
6. Zapisujemy plik jako jpg wysyłamy lub zanośmy do wywołania Koszt to około 0,60 zł w zależności gdzie drukujemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz